Ingilterede Sisi hakkinda tutuklanma emri çikarilmasi istendi


Merkezi Ingiltere nin baskenti Londra da bulunan Uluslararasi Adalet Odalari (Guernica 37), Sisi nin Ingiltere ziyareti öncesi Londra Polisi Terörle Mücadele Biriminden, "Misir hükümeti ve devlet kurumlari aleyhindeki güvenilir iskence iddialarini" sorusturmasini istedi.

Guernica 37 nin açiklamasinda Misir Devrim Konseyi nin talebi üzerine harekete geçildigi belirtilerek, basvuruda Mursi nin ölümü ile ölümü öncesi gördügü ve iskence teskil eden muamelenin sorusturulmasinin talep edildigi vurgulandi.

"MURSI NIN ÖLÜMÜNÜN CEZASIZ KALMASINA IZIN VERILEMEZ"

Sisi nin, Mursi ye yapilan iskenceden habersiz oldugunun düsünülemeyecegi belirtilen açiklamada, "Mursi nin gördügü muamelenin ölümüne katkida bulundugu sadece varsayim degil, askeri rejimin elinde gördügü muamelenin onu öldürdügü ve niyetin de bu olduguna dair inandirici argümanlar var." denildi.
Açiklamada, Mursi in ölümünün cezasiz kalmasina izin verilemeyecegi ve sorusturma veya kovusturma firsatinin olusmasi durumunda bunun gereginin yerine getirilmesi gerektigi vurgulandi.

TUTUKLANMASI ISTENDI

Birlesik Krallik in herhangi bir iskence suçunu, islendigi yer neresi olursa olsun, sorusturmak ve kovusturmakla yükümlü olduguna dikkat çekilen açiklamada, Sisi nin ziyareti göz önüne alindiginda uygun adimlarin atilmasinin zorunlu oldugu savunuldu.

Guernica 37, bu kapsamda Sisi hakkinda tutuklama emri çikarilmasini istedi.

Sisi nin Ingiltere-Afrika Yatirim Zirvesi kapsaminda Londra da olmasi bekleniyor.

Guernica 37 daha önce de BM den Mursi nin ölümü hakkinda bagimsiz bir sorusturma baslatmasini talep etmisti.

MURSI NIN ÖLÜMÜ

Müslüman Kardesler in önde gelen isimlerinden Muhammed Mursi, 2012 de Misir in demokratik yollarla seçilen ilk cumhurbaskani olmustu.

Mursi, görevdeki bir yilinin ardindan dönemin Savunma Bakani ve simdiki Cumhurbaskani Sisi liderliginde yapilan askeri darbeyle cumhurbaskanligindan uzaklastirilarak hapse atilmisti.

17 Haziran da hapishanede hayatini kaybettiginde Mursi, birçok insan haklari grubu ve bagimsiz gözlemcilerin siyasi oldugunu belirttigi suçlamalardan yargilaniyordu.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/ingilterede-sisi-hakkinda-tutuklanma-emri-cikarilmasi-istendi-41423632