Son dakika haberler: Rumlarin ‘burnunun dibini’ kazacak


KIBRIS adasinin batisinda çalismalarini tamamlayan Yavuz sondaj gemisi, Kibrisli Rumlarin 13 parsele ayirarak Italyan ENI ve Fransiz Total ortakligina kiraladigi 8 numarali parselle kesisen bölgede kazi yapacak. Yavuz’un Rumlarin kiraladigi parselde çalisma baslatmasi Rum yönetiminin, “Türkiye el koyuyor, burnumuzun dibini kazacaklar” panigine yol açti. Yavuz, Ada’nin güneyinde KKTC’nin verdigi ruhsat çerçevesinde çalisma yürütecek.

Enerji Bakani Fatih Dönmez’in geçen hafta ilan ettigi Yavuz’un yeni görev yeri “Lefkosa-1” parselinin ‘neresi’ oldugu Rumlarin panigiyle ortaya çikti. Türk tarafinin “Lefkosa-1” adi verdigi parsel, Rumlarin adanin güneyini 13 parsele ayirdigi bölgenin tam orta yerinde yer alan ve Italyan ENI ve Fransiz Total’in bu yil sondaj yapmayi planladigi 8 numarali parsel ile üst üste geliyor. Rumlarin tek yanli parsellemesine tepki olarak KKTC’nin de parselledigi ve ‘G’ bölgesinde yer alan Lefkosa -1 parseli, Limasol kentinin yaklasik 180 kilometre güneyinde yer aliyor. KKTC’nin parseli, Rumlarin 8 numarali parselinin yaklasik 3’te 2’si ile kesisiyor. Yavuz, 24 Mayis’a kadar sondaj yapacak.

AKSOY: 8 NUMARADA

Disisleri Bakanligi Sözcüsü Hami Aksoy da AB’nin “Türkiye Yavuz’u dogu Akdeniz’de yeni bir göreve gönderdi” açiklamasina yanit verirken Yavuz’un cuma günü üçüncü sondaj faaliyeti için 8 numara ruhsat sahasina intikal ettigini belirtti. Bu sahada Kibris Türklerinin de en az Kibris Rumlari kadar hakki oldugunu vurgulayan Aksoy, petrol ve dogalgaz bulunursa iki tarafin geliri paylasacagini vurguladi.

 

 

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/rumlarin-burnunun-dibini-kazacak-41423578