Son dakika haberleri! Tarihi zirvenin sonuç bildirgesi açiklandi


Libya Konferansi nin Sonuç Bildirgesi nde, "ateskes", "silah ambargosu", "siyasi sürece dönüs", "güvenlik alaninda reformlar", "ekonomik ve finansal reformlar" ile "uluslararasi insani hukuk ve insan haklarina saygi" basliklari altinda toplam 55 madde siralandi.

TOPRAK BÜTÜNLÜGÜ VURGUSU YAPILDI

Libya nin egemenligi, bagimsizligi, toprak bütünlügü ve ulusal birligine kuvvetle bagli olundugunun tekrar teyit edildigi vurgulanan bildirgede, "Sadece Libyalilarin öncülük ettigi ve Libyalilara ait bir siyasi süreç çatismayi sona erdirerek kalici baris getirebilir." ifadesi kullanildi. Bildirgede, Libya daki çatisma, ülkedeki istikrarsizlik, dis müdahaleler, kurumsal bölünmeler, silahlarin yayginlasmasi ve yagma ekonomisinin; insan kaçakçilari, silahli gruplar ve terör örgütleri için verimli bir ortam saglayarak uluslararasi baris ve güvenlige tehdit olmaya devam ettigi belirtildi. "Libya da askeri çözüm mümkün degildir." vurgusu yapilan metinde, "Silahli çatismadan veya Libya nin iç islerine karismaktan kaçinmayi taahhüt etmekte ve tüm uluslararasi aktörleri de aynisini yapmaya tesvik etmekteyiz." ifadesine yer verildi.

TÜM ASKERI FAALIYETLERE SON VERILMESI ÇAGRISINDA BULUNULDU

Metinde, "ateskes" basligi altinda, 12 Ocak tan bu yana siddetin belirgin sekilde azalmasi ve 13 Ocak ta Moskova da ateskes anlasmasina gidecek süreci baslatmayi amaçlayan görüsmeler ve diger uluslararasi inisiyatiflerin memnuniyetle karsilandigi vurgulandi. Bildirgede, çatismalarin sürekli bir sekilde sona erdirilmesi, gerilimin düsürülmesi ve kalici bir ateskesin saglanmasi amaciyla tüm ilgili taraflara daha fazla gayret sarf etme yönünde çagrida bulunuldu.
Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarina atifta bulunulan metinde, Libya topraklari üzerindeki hava operasyonlari dahil, tüm düsmanliklarin kapsamli ve kalici bir sekilde sonlandirilmasi için güvenilir, dogrulanabilir, sirali ve karsilikli adimlar atilmasi çagrisi yapildi. Bu adimlar arasinda silahli gruplarin ve milis kuvvetlerinin silahsizlandirilmasi ve topçu silahlarinin ve hava araçlari ile cephaneliklerinin geri çekilerek yeniden konuslandirilmasi da sayildi.

Libya nin tamaminda ateskesin baslamasindan itibaren tüm askeri faaliyetlere son verilmesi çagrisinda bulunulan metinde, mahkum ve naas degisimi gibi güven artirici tedbirlerin hayata geçirilmesi istendi. BM Sarti ve uluslararasi hukuka uygun olarak her sekilde Libya daki terörizmle mücadele ihtiyacina dikkat çekilen metinde, DEAS, El Kaide ve BM listesindeki kisiler için ilgili kararlara uyulmasi istendi.

ATESKESI IHLAL EDENLERE YAPTIRIM

BM ye ateskesin uygulanmasini izlemek ve dogrulamak üzere derhal teknik komiteler olusturarak taraflar arasindaki ateskes müzakerelerini kolaylastirma çagrisinda bulunulan metinde, "Ateskes düzenlemelerini ihlal ettigi tespit edilen kisilere uygun yaptirimlarin uygulanmasi için BMGK ye ve bu yaptirimlari uygulamasi için üye devletlere çagrida bulunmaktayiz." ifadesi kullanildi.

SILAH AMBARGOSUNA UYMA ÇAGRISI

Metnin "silah ambargosu" bölümünde, BM nin 2011 yilinda alinan ilgili kararlarinin kesin surette ve tam anlamiyla uygulanmasi taahhüt edilerek "Tüm uluslararasi aktörlere de aynisini yapmalari konusunda çagrida bulunmaktayiz." denildi.

Tüm aktörler, askeri imkan ve kabiliyeti finanse etmek, parali asker görevlendirmek dahil, çatismayi alevlendirecek, BMGK silah ambargosu veya ateskes ile çelisecek her türlü eylemden kaçinmaya davet edildi.
Silah ambargosu veya ateskesi ihlal ettigi ögrenilenlere BM yaptirimlarinin uygulanmasi çagrisi yapildi.

KAPSAYICI LIBYA HÜKÜMETI

"Siyasi sürece dönüs" bölümünde, faal bir Baskanlik Konseyi kurulmasi ve Temsilciler Meclisi tarafindan onaylanan tek, birlesik, kapsayici ve etkili bir Libya hükümeti kurulmasi istendi.

Metinde, "BM Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) himayesinde Libya daki bütün taraflari Libyalilarin basini çektigi ve sahiplendigi kapsayici siyasi süreci yeniden baslatmaya çagiriyoruz." ifadesi kullanildi.

Taraflarin bu sürece yapici katkida bulunmasi ve geçis sürecinin de "özgür, adil, kapsayici ve inanilir parlamento ve baskanlik seçimleriyle" sona erdirilmesi istendi. Seçimlerin de bagimsiz ve etkin bir Ulusal Yüksek Seçim Konseyince örgütlenmesi çagrisi yapildi.
Bildirgede bütün taraflara ülkede yürütme, yasama, yargi ve diger devlet kurumlarinin bütünlügünün yeniden saglanmasi ve bunlara saygi gösterilmesi için çagrida bulunulurken, kamu refahinin ve kaynaklarinin ülkenin farkli cografyalarina adil ve saydam bir sekilde dagitilmasi istendi.

Kuvvetin kullaniminda devlet tekelinin saglanmasi çagrisi yapildi

Metinde, "güvenlik alaninda reform” basligi altinda ise "kuvvetin mesru kullaniminda devlet tekelinin yeniden saglanmasi" çagrisinda bulunuldu. Merkezi, sivil otorite altinda birlesik Libya ulusal güvenlik, polis ve asker güçlerinin teskiline destek de ifade edildi.

ULUSAL PETROL SIRKETI

"Ekonomik ve mali reform" baslikli bölümde de aralarinda Libya Merkez Bankasinin, Libya Yatirim Otoritesinin, Ulusal Petrol Sirketinin ve Teftis Bürosunun da yer aldigi ülkenin egemen kurumlarinin bütünlügünün, birliginin ve yasal yönetiminin korunmasinin önemine dikkat çekildi. BMGK nin ilgili kararlari geregi Ulusal Petrol Sirketinin Libya nin tek bagimsiz ve mesru petrol sirketi oldugunun teyit edildigi metinde, sunlar kaydedildi: "Bütün taraflari onun tesislerinin güvenligini garanti etmeyi sürdürmeye ve petrol tesislerine ve altyapisina yönelik düsmanliklardan geri durmaya çagiriyoruz. Libya nin petrol altyapisina zarar veren, Libya haklina ait olan enerji kaynaklarini Libya ham petrolünü ve türevlerini Ulusal Petrol Sirketini kontrolü disinda alip satarak yasa disi kullanan her girisimi reddediyoruz."
Metinde, petrol gelirlerinin saydam ve adil paylasimi çagrisi da yer aldi.

Ülkede yeni, temsili, birlesik ve Libya nin bütün topraklarinda yetkisini kullanan bir ulusal uyum hükümetinin himayesinde bütün bölgelerde kalkinma ve yeniden insayi destekleyecek bir mekanizma kurulmasinin tesvik edilecegi belirtilen metinde, Bingazi, Derne, Murzuk, Sabha, Sirte ve Trablus öncelikli alanlar olarak siralandi.

SIVILLERE KARSI GÜÇ KULLANANLARDAN HESAP SORULMASI ISTENDI

"Uluslararasi insani hukuka ve insan haklarina saygi" alt basligi altinda da taraflara sivilleri, havalimanlari dahil sivil altyapiyi korumalari
çagrisi yapilirken, insani yardim personelinin ve gözlemcilerinin muhtaçlara erisimine izin verilmesinin önemi vurgulandi. Sivillere karsi ayrimsiz güç kullanimi, yogun nüfuslu yerlesik alanlara saldiri, yargisiz infaz ve insan kaçakçiligi dahil uluslararasi hukuku çigneyenlerden hesap sorulmasinin öneminin alti çizildi.

ULUSLARARASI TAKIP KOMITESI KURULMASI KARARLASTIRILDI

Ülkedeki taraflarinin askeri "5 5 Komitesi" için adaylarini belirlemis olmasindan duyulan memnuniyetin dile getirildigi metinde, "5 5 Komitesinde ciddi ve önemli görüsmelerin gerçeklesmesine izin verilmesi için konferansin bütün katilimcilari ateskese saygi gösterildigi sürece daha fazla askeri yayilmadan
veya operasyondan geri duracaklarini ilan eder." ifadeleri kullanildi. Imzaci ülkeler metinde öngörülen hususlarin hayata geçirilmesini takip edecek ve gerektiginde nüfuz kullanacak Uluslararasi Takip Komitesi (IFC) kurulmasini da kararlastirdi.

Berlin Konferansi na katilan bütün ülkelerin ve uluslararasi kuruluslarin yer alacagi BM himayesinde çalisacak komitenin, UNSMIL baskanliginda kidemli memurlar düzeyinde ayda bir toplanmasi ve kaydedilen ilerlemeyle ilgili rapor hazirlamasi üzerinde de anlasildi.
Komiteni baskan yardimciligi ve toplanma yerinin de dönüsümlü olacagi kaydedildi. Daha alt düzey uzman çalisma gruplarinin ise sürecin baslangiç asamalarinda ayda iki kez toplanmasi kararlastirildi.

Konferansin sonuçlarinin BMGK’nin dikkatine sunulacagi da vurgulandi.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/son-dakika-haberleri-tarihi-zirvenin-sonuc-bildirgesi-aciklandi-41423530