Hafter durmuyor! Bu kez petrolü hedef aldi!


Petrol sahasindaki yetkililerden alinan bilgiye göre, ülkenin dogusundaki gayrimesru silahli güçlerin lideri Halife Hafter yanlilarinin petrol sahasini Zaviye Limani na baglayan hattaki vanalardan birini kapatmasi nedeniyle petrol pompalama islemi durduruldu.

Libya daki en büyük petrol sahasi olan Serare de günlük 300 bin varili askin petrol üretiliyor. Bu miktar, 2019 yilinda günlük bir milyon varili askin üretimin yapildigi Libya nin petrol üretiminin yaklasik üçte birlik kismina tekabül ediyor.

PETROL TANKERINI DE HEDEF ALDI

Libya nin uluslararasi mesruiyete sahip temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bagli güçlerin ortak Öfke Volkani Operasyonu Sözcüsü Abdulmalik el-Medeni, yaptigi açiklamada, Hallatat ve Hallet el-Furcan bölgesinde Hafter milislerinin ateskesi ihlal ederek havan saldirisi düzenlediklerini, kendilerinin de bu saldiriya karsilik verdigini ve durumu kontrol altina aldiklarini ifade etmisti. 

Medeni, Hafter milislerinin havan saldirisinin Hallatat bölgesindeki petrol tankerlerine isabet ettigini, bu nedenle yangin çiktigini söylemisti.

 

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/son-dakika-haberi-durmuyor-bu-kez-petrolu-hedef-aldi-41423452