ABden Türkiye iddialariyla ilgili flas açiklama! Kesinti olmayacak


AB Dis Iliskiler ve Güvenlik Politikalari Yüksek Temsilcisi Josep Borrell in ofisinden, Türkiye ye yönelik IPA fonlari hakkindaki haberlere iliskin açiklama yapildi.

Borrell in Avrupa Parlamentosuna (AP) Türkiye ye saglanan IPA fonlarinin daha fazla kesintiye ugrayacagi iddia edilen mektup göndermedigi belirtilen açiklamada, "AB bütçe yetkililerinin Türkiye nin katilim öncesi mali yardim fonlarina iliskin yeni ya da güncel bir karari bulunmuyor." ifadesi kullanildi.

Açiklamada, söz konusu kesinti kararlarinin geçen sene alindigi ve açiklandigi animsatilarak, "Parlamentoda yöneltilen güncel soruya iliskin verilen cevabi Libya Konferansi ya da yakin dönemdeki gelismelerle baglantili kilan basindaki haberler tamamen yanlis ve yanilticidir." degerlendirmesine yer verildi.

Türkiye ye IPA fonlarindaki kesintinin 2017 de basladigi vurgulanan açiklamada, fonlar hakkinda son kararin 15 Ekim de AB Dis Iliskiler Konseyi tarafindan alindigi belirtildi.  Dün, Alman medyasi kaynakli haberlerde Türkiye ye saglanacak IPA fonlarinin yüzde 75 kesilecegi iddialari yer almisti.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/abden-turkiye-iddialariyla-ilgili-flas-aciklama-kesinti-olmayacak-41423434