Johnsondan flas Libya çagrisi


Johnson, Libya konusunda gerçeklestirilen zirveye katilmak üzere gittigi Berlin de açiklamalarda bulundu. Libya konusunda, taraflarin ve bunlari destekleyen ülkelerin farkli pozisyonlarda oldugunu, Avrupa Birligi nde (AB) ise bu konuda bir bölünme görüldügünü kaydeden Johnson, artik çatismalara son verilmesinin zamaninin geldigini söyledi.

Libya nin BM çatisi altinda bir araya getirilmesi gerektigini kaydeden Johnson, "Bu daha fazla avantaj elde etmeye çalisma durumuna son vermek için BM liderliginde bir sürece ihtiyacimiz var. Libya halki yeterince aci çekti. Ülke için simdi ileri gitme zamani." dedi.

Johnson, Ingiliz askerlerinin olasi bir ateskesi izleme konusunda görev alip almayacagina iliskin bir soru üzerine ise, uzman gönderebileceklerini belirterek, "Ancak su an bir ateskes görmüyorum." ifadesini kullandi.

Libya konulu konferans için 12 ülkenin devlet ve hükümet baskanlari ile BM, Avrupa Birligi, Afrika Birligi ve Arap Birligi temsilcileri, Almanya Basbakani Angela Merkel in daveti ile Berlin de bir araya geldi. Konferansa, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Basbakani Fayiz es-Serrac ile Libya nin dogusundaki gayrimesru silahli güçlerin lideri Halife Hafter de katiliyor.

 

 SON 24 SAATTE YASANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (19.01.2020)
Kaynak : www.hurriyet.com.tr/johnsondan-flas-libya-cagrisi-41423432